Son zamanlarda evlenecek çiftler tarafından sıklıkla tercih edilen bir trend: Save The Date! Evlilik aşamasında birçok yerde duyuyorsun, karşına çıkıyor. Ancak Save the Date çekimi nedir, nasıl yapılır, Save The Date kıyafetleri nasıl olmalı, konseptleri neler? İşte Save The Date çekimleri hakkında her şey bu yazıda!

merak edenler için save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Save the Date Nedir?

Müstakbel eşinle nikah tarihinizi almak için gerekli yerlere başvurup, evrakları topladınız ve sonunda nikah gününüzü aldınız! İşte bu alınan nikah gününün yazdığı kağıdın fotoğrafını çekip sosyal medya üzerinden paylaşmak artık eskide kaldı. Özellikle trendlere uyum sağlamak isteyen çiftlerin yapmaması gereken bir hareket.

Onun yerine, nikah tarihini aldıktan sonra bir fotoğrafçıyla anlaşıyorsun ve Save the Date çekimlerini yaptırıyorsun. Save the Date, evleneceğin tarihi davetlilere ve sevdiklerine duyurmanın bir yolu.

merak edenler için save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Save the Date Türkçesi ise “tarihi kaydet” anlamına geliyor. Yani davetlilere o zamana plan yapmamalarını ve tarihi kaydetmelerini önceden söylemiş oluyorsun. Böylelikle düğününe gelmemek için bir bahane bulmalarına da fırsat kalmıyor.

Bu arada asıl amaç sosyal medyadan duyurmak. Ancak bazı çiftler Save the Date davetiyesi bastırıp, dağıtabiliyorlar da. Dilersen sen de çektirdiğin Save the Date fotoğraflarını davetiye haline getirebilirsin.

merak edenler için save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Şunu da belirtmeden geçmeyeyim: Sadece fotoğraftan ibaret bir trendden bahsetmiyoruz. Yani Save the Date videoları da çekiliyor. Ancak fotoğraf çekimi kadar yaygın durumda değil.

Save the Date videolarında da bir hikaye yazılıyor ve evlenecek olan çift o hikayeyi canlandırıyor. Bu; sonradan yazılmış bir hikaye de olabilir, yaşadığınız bir anıyı da oynayabilirsiniz. Seçim sana ve müstakbel eşine kalmış.

merak edenler için save the date ne demek | ne zaman çekilir?

Save the Date Çekimi Ne Zaman Yapılır?

Save the Date fotoğraf çekimi genelde düğün tarihinden 3 ay önce yapılıyor. Böylelikle dilediğin konsepti tasarlayabiliyor ona göre rahat rahat çekimini de yapabiliyorsun.

3 ay önceden yaptığın Save the Date çekimini sosyal medya hesaplarından ara ara paylaşabilirsin. Instagram, Facebook gibi mecralarda paylaşmanın dışında davetlilere e-posta da atabilirsin.

Hatta WhatsApp’taki kişi listene toplu mesaj olarak da gönderebilirsin. Bu durumda gönderdiğin fotoğraf, kişilerinin galerisine de kaydedilmiş olur.