Yaz aylarının en güzel neşesidir düğüne ve nişana hazılanmak… Tatlı bir telaş ve hazılıkların stresi sarar dört bir yanımızı… Peki dikkat edilmesi gereken püf noktalar neler? Evlilik ve nişan yüzükleri hangi parmağa taklır? Bu sorunun cevabını biliyor musunuz? Aramızdan çoğumuzun parmakları karıştırdığını ve emin olmadığını tahmin ediyoruz. Bu konuya bir açıklık getirmek istedik: tarihsel ve sosyal nedenleriyle nişan ve evlilik yüzüklerinin hangi parmağa takılması gerektiğini açıklıyoruz.

Alyans, karşı cinste iki insanın birbirine ettikleri bağlılık yemininin sembolik olarak yansımasıdır. Bu sembol Mısırlılar tarafından; dairenin başlangıç veya bitiş noktası olmadığı (sonsuz olduğu) için yüzük olarak belirlenmiş ve alyans ismiyle vücut bulmuştur. Sevgililerin bir ilişkileri olduğunu belli etmeleri açısından taktıkları yüzükler gençlerin parmağını süslemekle kalmıyor, aynı zamanda kıyafetlerini ve tarzlarını pekiştiriyor.

Evlilik öncesi yani nikâh kıyılmadan, resmi işlem yapılmadan önce nişan yüzüğü yani tek taş yüzük nikâh gününe kadar sağ elin yüzük parmağına takılır. Nedeni çok romantik aynı zamanda da oldukça bilimseldir. Çünkü sol elimizin 4. parmağından geçerek direk kalbe giden bir damarın varlığı ve ayrıca çiftlerin bu gerçeğin bir yansıması olarak kalben birbirine bağlandığı anlamını taşımaktadır.